Levandulový čaj je připravován jak z čerstvých, tak sušených květů levandule. Tento bylinkový čaj je známý po celém světě. Levandule samotná pochází ze Středomoří, Jižní Evropy a Afriky. Dnes se ale již pěstuje opravdu po celém světě. Dokonce i u nás najdete různé levandulové pole, kde si můžete levanduli sami nasbírat.

levandule

Levandulový čaj má velmi výraznou chuť. Vůni levandule zná určitě každý z vás, takže di dokážete představit, jak bude takový čaj chutnat. Můžete v chuti objevit lehké tóny máty a rozmarýnu. Někdy je čaj sladší, jindy naopak cítíte v chuti spíše dřevité tóny. Levandulový čaj se často pije hlavně kvůli jeho zdravotním účinkům. Jaké to jsou?

Spánek

Určitě tím nejznámějším účinkem levandulového čaje je jeho vliv na zdravý spánek. Levandule má totiž silné relaxační účinky a proto vám může pomoci se snadnějším usínám a klidným, nerušeným spánkem. Doporučuje se tedy před spaním těm, kteří trpí nějakou poruchou spánku, nebo pro ně prostě jen není snadné usnout.

levandule

Méně stresu

Na levandulovém čaji je skvělé také to, že vám dokáže pomoci se vyrovnat se stresem. Zvyšuje totiž tvorbu dopaminu, což je hormon, který stojí za vaši dobrou náladu, a naopak snižuje hladinu kortizolu v naší krvi. Kortizol je naopak takzvaný stresový hormon. Pokud si tedy právě procházíte stresovým obdobím v životě, určitě zařaďte do svého pitného režimu levandulový čaj.

Proti zánětům

Levandule a levandulový čaj mají dokonce i protizánětlivé vlastnosti. Můžou tedy sloužit jako prevence vůči zánětům, nebo podpořit léčbu toho, který se již u vás vyskytl. Může loužit i jako prevence pro další závažná onemocnění. Díky tomu, že dokáže snížit potencionální nebezpečí usazování krevních sraženin v cévách, působí například jako prevence proti infarktu myokardu. Pokud trpíte na záněty svalů a s tím i spojenou bolestí, levandulový čaj je pro vás to pravé.