Různé možnosti

Když si kupujeme tiskárnu, tak musíme počítat s tím, že pořizovacími náklady to rozhodně nekončí. Ty provozní totiž můžou být taky dost vysoké, na což je potřeba myslet hned při pořizování tiskárny. O rozdílu mezi laserovou a inkoustovou nemusíme ani hovořit, protože takovou laserovou černobílou můžeme tisknout výrazně levněji.

velká tiskárna

Cena tisku je však ovlivněna i dalšími faktory. Další položkou je papír, přičemž zde je dobré najít kompromis mezi gramáží a cenou. Je také dobré snažit se tisknout barvou, přičemž někdy můžeme třeba zmenšit obrázky či vynechat nepodstatné věci. Před tiskem vše překontrolujte, protože opravný tisk jsou zbytečné náklady navíc. Není však dobré šetřit za každou cenu, protože zmenšením písma a snížením kvalita tisku bychom se mohli dostat do špatně čitelného výsledku. U běžných dokumentů je proto výhodné volit zlatou střední cestu. Třeba u fotek barevný a kvalitní tisk přímo vyžadujeme.

Náplně

Většina tiskáren funguje pomocí takzvaných cartridgí, kde nejde jen o barvu. Je to taková plastová krabička, ve které je právě barva. Ještě k tomu je zde elekronika, pomocí které tiskárna rozezná, jestli se jedná o správný proudit produkt. Na počítači se navíc dozvíme, kolik barvy nám zbývá.

odstíny barev

Práva pořizování těchto produktů je největším nákladem, protože originální náplně stojí v řádech více stovek korun a vytisknou několik stovek stránek. Naštěstí jsou tu tonery levně, pomocí kterých si můžete spočítat, kolik peněz ušetříte za tisk pouhé jedné stránky. Samozřejmě třeba při tisku 400 stránek je úspora značná. Teď také záleží, za kolik peněz si můžete nechat vytisknout vše potřebné v copy centru. To však není většinou hned u našeho domu, takže vlastní tiskárna má rozhodně své výhody a hlavně pohodlí. Proto je dobré myslet na stav barev a když dochází, tak pro jistotu si zakoupit již novou.