Pokud máme dlouhodobé psychické obtíže, snažíme se je vyřešit jakýmkoliv způsobem. V posledních letech se v souvislosti právě s těmito problémy začíná stále více hovořit o rostlině zvané kratom. Ačkoliv je dle současné legislativy považována svého druhu za drogu, testy ukazují, že na lidi s psychickými potížemi může mít pozitivní vliv.

Je však pravdou, že podobně jako u jiných rostlin, zvláště u těch šlechtěných, máme i u této mnoho nejrůznějších odrůd. Pro laika tak může být problém si mezi nimi vybrat. Proto se často snaží najít ten nejlepší kratom https://kratompower.cz/o-kratomu/. Avšak to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

malé rostlinky kratomu

V první řadě je potřeba si říci, co máme na mysli slovem „nejlepší“. Většina lidí by odpověděla, že je to ten s nejsilnějšími účinky. Koneckonců, přeci nejlépe a nejrychleji zabere, a uleví nám tak od našich potíží, ne? Avšak zde narážíme na problém. Podobně jako u léků, i zde je potřeba pečlivě sledovat dávkování, zvláště proto, že negativní účinky ještě nejsou zcela prozkoumané. Pokud si tedy vezmeme příliš silnou dávku, může to náš stav naopak ještě zhoršit, což rozhodně nikdo nechce.

kratom v květináči

Proto je dobré si říci, jaká je síla našich obtíží a co přesně nás trápí. Podle toho pak můžeme vybrat tu variantu, která bude jak svou silou, tak účinky nejlépe odpovídat našim potřebám. To může být sice poněkud zdlouhavý proces, avšak rozhodně se vyplatí. Zvláště začátečníci se však v nejrůznějších druzích kratomu příliš nevyznají, natož aby přesně věděli, jak je který silný a jaké přesně má účinky. Proto je vhodné se v takovýchto případech poradit s někým zkušeným, kdo se v tomto oboru vyzná.

I přesto je však potřeba říci, že dosud nebyly pozitivní účinky této rostliny na lidskou psychiku plně zdokumentovány a popsány, ačkoliv výzkum stále probíhá. To je potřeba mít na paměti a postupovat s opatrností. A rozhodně je vždy na místě zvážit, zda by nebyla vhodnější návštěva psychologa či psychiatra. Přeci jen, nejen fyzické, ale i psychické zdraví je pro naši pohodu důležité.