Když si domů nebo do firmy pozvete elektrikáře na revizi elektroinstalace, ten vám může provést komplexní činnost počínaje vodiči ve zdi a konče samotnými spotřebiči. Zároveň vás může upozornit na nejslabší místa, která jsou nejnebezpečnější z hlediska provozu elektrických zařízení ve vztahu k majetku i lidskému zdraví.

elektrický rozvaděč

Svítidla – na ta se poměrně často zapomíná, protože některá bývají mimo dosah lidských rukou, například lustry a ploché stropní desky. Mezi svítidla však řadíme i stolní lampičky v ložnici, v pracovně, v obýváku i v kuchyni, a ta mohou mít obnažené žárovkové objímky či konce vodičů, poškozené kryty nebo koncovky zásuvkových zástrček.

prodlužovací šňůra

Přívodní a prodlužovací šňůry a kabely – toto si nechte prověřit v rámci elektroinstalace revize i tam, kde nemáte přímé podezření na nějakou závadu. Některé kabely mohou být neviditelně poškozené uvnitř pod izolační vrstvou a časem pak přenášením vodičů může toto slabé místo popraskat a způsobit zkrat a následný požár, nebo při doteku i smrtelný úraz. Nebezpečné je to hlavně u skřípnutých přívodů spotřebičů a prodlužovacích kabelů mezi nábytkem nebo pod dveřmi či v okenních rámech.

Sekačky na trávu – plotové nůžky, vyžínače, fukary a vysavače, sněhové frézy – to vše jsou natolik nebezpečné stroje, že musíte být velmi obezřetní při pohybu vůči přívodnímu kabelu. Velice snadno tu dojde k jeho poškození. Pokud jej přímo přeseknete, je to spíše štěstí, protože si toho ihned všimnete a závadu odstraníte prakticky na počkání, ale je-li kabel jen naříznutý, například od nože sekačky, nemusí to být ihned patrné a v místě poškozené izolace vás dotek holou rukou může stát život.

Amatérské zásahy – máte-li tušení, že v domě či v bytě jeho bývalý majitel prováděl amatérské opravy a instalace, nechte je prověřit. Může tu být celá řada závad, například příliš slabé průřezy vodičů v zásuvkových okruzích.