Výběr psa není jednoduchá věc. Každý by měl výběru psa věnovat dostatek času a měl by se především informovat o jednotlivých psích plemenech, která pro vás připadají v úvahu. Většina lidí dělá tu chybu, že si chtějí pořídit psa podle jeho vzhledu, což je ale největší chyba. Je potřeba vzít v poté daleko důležitější věci.

Kolik máte peněz?
Je jasní že pořízení psa není zadarmo. Je potřeba nakoupit výbavu – podle toho kde chcete psa mít. Takže musíte počítat s pelíškem či boudou, vodítkem, obojkem a miskami. Pořizujte předem krmivo, každý chovatel vám řekne, čím máte jeho štěně krmit. S otázkou financí se pojí další věc, a to je výběr místa, odkud psa chcete. Rozhodně se vyhněte nabídkám prodeje psa bez PP, protože jde o množení, i kde nejde o množírnu jako takovou. Vždy psa kupujte jen z chovatelské stanice, máte zaručeno, že budete mít zdravého psa.

akita v trávě

Výběr plemene
Mnoho lidí dělá tu chybu že psa pořídí neuváženě, potom zjistí, že se jim nehodí tak velké plemeno, že jej nezvládají nebo že jej vlastně vůbec nechtějí. Typicky jde o psa jako dárek pro děti, což je to nejhorší co psovi můžete udělat. Psa pořizujte jen po zralé úvaze a souhlasu všech členů domácnosti, je to závazek na 10 a více let. Zvažte vaše finanční možnosti, protože některá plemena jsou velmi drahá. Je také potřeba si uvědomit, kolik času na psa budete mít, jak moc se mu můžete věnovat, zda zvládnete jeho povahu a v neposlední řadě jestli máte doma malé děti, protože některá plemena jsou k nim vyloženě nevhodná.

akita inu

Velmi žádaným plemenem k malým dětem je akita inu. Je to roztomilý pes s vynikající povahou. Akity jsou velice inteligentní, čistotné a mají silně vyvinutý ochranářský pud. Jsou výborné k dětem, protože na ně nemají žádné tendence útočit. Jedna z nejlepších chovatelských stanic akt je Ken`Ichi Ai, což je přední chovatelská stanice akit v Evropě. Je členem organizace Akita Inu Hozonkai Kenichiai, která se celosvětově zabývá péčí a zlepšováním plemene akita inu.