Když doma všechno klape, máme uklizeno, ve věcech přehled, navařený oběd, děti nezlobí a před námi je týden dovolené, zdá se život tak snadný a pohodový, že vám jej snad nic nedokáže pokazit. Pohodovou atmosféru tepla domova však rázem utne docela drobná trhlinka v armatuře vodovodního potrubí ve zdi. Jakmile tudy začne voda tryskat, šíří se všemi směry a za pár hodin je mokrá celá zeď mezi obývákem a ložnicí.

rozvody vody

Mapa na zdi naruší strukturu malby, rozpouští lepidlo tekutých tapet a má nepřímý vliv i na přilehlý nábytek. Co je však ještě horší, je elektroinstalace, která si s vodou pochopitelně nerozumí. Co s tím? Přece se nezblázníme kvůli takové „pitomosti“. Pokud máte již vyhledaný kontakt na instalatéry, rozhodně nebude nutné šílet a propadat panice. Stačí zvednout telefon, nalít si do sklenice červené víno, anebo pomerančový džus, posadit se v obýváku do křesla, natáhnout nohy na konferenční stolek a vyčkávat, až instalatér dorazí. Instalatéři řeší tyto situace v rámci havarijního servisu poměrně běžně, protože úniky vody se stávají vlivem únavy materiálu a jeho stáří i tam, kde byste to nepředpokládali.

uzávěr vody

Instalatér ke zjištění závady ve zdi nepotřebuje oklepávat omítku a zeď bourat, řeší se to moderními metodami akustických tyčí nebo formovacím plynem. Závada se odhalí s velkou přesností a pak už stačí jen odkrýt postižené místo, provést opravu a dát do původního stavu omítku, obklady, dlažbu atp.

Pro urychlení řešení těchto situací se vyplatí pořídit detektor unikající vody, který umístíte na podlahu, a v případě problému se spustí výstražný alarm s akustickým výstupem nebo s hlášením přes mobilní sítě. Detektory jsou velmi spolehlivé a lze je mít umístěné například v kuchyni, na toaletě nebo v koupelně, kde je zapojena automatická pračka. Hlášení závady na dálku oceníte hlavně v okamžiku, kdy nejste doma přítomni a nemáte v plánu se zrovna domů vracet, což vám sice změní plány, ale rychlý zásah je pak doslova k nezaplacení.