V některých domech a bytech se stále vyskytují hliníkové elektrické vodiče. Vzhledem k tomu, že není povinností revidovat a rekonstruovat elektrické rozvody v domácnostech, se s tímto jevem můžete setkat i tam, kde byste to neočekávali, kupříkladu v moderně zařízeném příbytku či dokonce rekonstruovaném bytovém jádru. Někomu se zkrátka nechce do toho „vrtat“, jednak to stojí peníze, a pak přichází na scénu typická úvaha: „dokud to funguje, není důvod se tím zabývat“. Ne vždy to ale vychází dle tohoto scénáře.

elektrikářské nářadí

Křehký kov – hliníkové rozvody se u nás prováděly přibližně před šedesáti až sedmdesáti lety. Za tu dobu mohl hliník již zkřehnout a stát se lámavějším. Takový vodič je pak ve zdivu nebo v lištách nespolehlivý a nestabilní.

elektrická zkoušečka

Tepelná zátěž – rozvody v hliníku byly ve své době dimenzovány na mnohem nižší zátěž, než jakou je vystavena současná domácnost. Výjimkou jsou pouze světelné okruhy, kde se například díky využívání LED diodových žárovek odběr elektřiny naopak snížil. Ovšem v zásuvkových okruzích se dnes objevují spotřebiče, které před šedesáti lety neexistovaly, například rychlovarné konvice, kávovary, toustovače či varné desky. Jestliže přetížíte hliníkový rozvod vysokým odběrem elektřiny, může to mít negativní vliv na tepelnou roztažnost hliníku, což může vést k povolení šroubů ve svorkách a k nebezpečí vzniku elektrického oblouku a požáru.

Rozpadající se izolace – na některých místech lze zaznamenat rozklad gumy nebo plastické hmoty, jakožto izolační vrstvy vodičů, což povede ke zkratům a možným požárům nebo nebezpečným úrazům. Toto je okamžitý důvod k provedení revize a výměny elektroinstalace za novou elektrikářem z Prahy 10 https://www.technologie-budov.cz/elektrikar-praha-10/.

Textilní izolace – hliníkové rozvody se mohou někde objevit dokonce s izolační textilní vrstvou, a ta již pochopitelně nesplňuje bezpečnostní předpisy a může způsobit zkrat, požár a úraz v podstatě kdykoli a komukoli.